Ellison Public School

We Care

Telephone02 4751 5099

Emailellison-p.school@det.nsw.edu.au

Cross Country

The weather was beautiful for our school’s Cross Country Carnival on Friday 23rd April at Summerhayes Park. 

As usual the students displayed outstanding behaviour and showed lots of grit and determination with the majority of runners completing the course. That in itself is a huge achievement!

Top 6 places in 8/9, 10, 11 and 12 years will go on to compete at the Zone Cross Country Carnival on Friday 14th May at Penrith Lakes. 

Top six places:-

5 year girls - Georgia Buczynski, Sienna Martyn, Lilyana Pinci

5 year boys - Rocco Rosa

6 year girls - Lucinda O’Connell, Aleisha O’Connor, Bonnie Patterson, Halle Scott, Natalie Jones, Ivy Corderoy

6 year boys - Arthur Thorpe, Flynn Webb, Hugh Paton, Beau Jackson-Turner, Brock Ellis, Parker Robinson

7 year girls - Alexa Lancaster, Emily W, Taylor Pachinger, Eliza Jones, Paige Justic, Evelyn Stocks

7 year boys - Brady Bowman, Luke Walker, Dylan Weir, Ethan Costello, Angus Vion, Richie Costello

8/9 year girls - Olivia W, Alexa Cranston, Elyse Walker, Frankie-Rose Turner, Rosa Webb, Rose Thorpe

8/9 year boys - Cooper Babbage, Finlay O’Connell, Samuel Pinheiro, Jake Buchanan-Judd, Evan Machin, Brae C

10 year girls - Eliza Smith, Amalia Tredoux, Isabella Johnston, Vivienne C, Albertine Watson, Savannah Costello

10 year boys - Lucas Paton, Jasper Engelhard, Callum MacDonald, Dexter Pachinger, Cullen Summers, Jimmy Bowman

11 year girls - Zoe Mein, Iris Hirst, Claire Rothwell, Mila Galeta, Teresa Hersey, Claudine Barclay

11 year boys - Mitchell Taylor, Angus Weir, Caleb Paine-Burke, Lucas Bernays, Blake Goodman, Nicholas Down

12 year girls - Annabella Sciberras, Lyla Douglas, Daniella Stanley, Sophie Knight, Sophie Paton, Isobel Rowntree

12 year boys - Owen Bishop, Flynn Engelhard, Jack Buttriss, Oliver Cusack, Oliver Musgrave, Lucas Winfield.

Zone Cross Country

What a fantastic day for the Zone Cross Country on Friday 14th May at the Penrith Regatta Centre. Ellison did extremely well with 47 students representing our school.

Top placings in their age groups were:-

Annabella Sciberras (12) 1st, Lyla Douglas (12) 2nd, Lucas Paton (10) 2nd, Zoe Mein (11) 3rd, Eliza Smith (10) 3rd,  Mitchell Taylor (11) 4th. Overall we came third. Well done Ellison!   

These 6 students will go off to Regional in June. 

Zone Cross Country Team Challenge

12 Years Girls:  1st Place
Team Members:  Sophie Paton, Lyla Douglas, Annabella Scibberas, Daniella Stanley, Isobel Rowntree, Sophie Knight

11 Years Girls:  3rd Place
Team Members: Claire Rothwell, Claudine Barclay, Mila Galeta, Iris Hirst, Teresa Hersey, Zoe Mein

10 Years Girls:  3rd Place
Team Members: Albertine Watson, Eliza Smith, Isabella Johnson, Savannah Costello, Vivienne Cooke, Amalia Tredoux

10 Years Boys:  2nd Place 
Team Members: ​Callum MacDonald, Cully Summers, Lucas Paton, Dexter Pachinger, Jasper Engelhard, Jimmy Bowman

Well done to our fabulous Ellison team members!    

Regional Cross Country

 

State Cross Country Carnival